Komin to bardzo niedoceniany element domowej konstrukcji. Po odbiorze budynku bardzo często zapominamy o jego istnieniu, ciesząc się ciepłem dobywającym się z kominka. Tymczasem zaniedbanie uszczelnienia komina może mieć poważne konsekwencje – nie tylko dla naszego mienia, ale przede wszystkim dla zdrowia.
Regularne czyszczenie i sprawdzanie sprawności komina to rzecz, która regulowana jest prawnie. Nawet w domach wielorodzinnych przegląd wentylacji jest obowiązkowy dwa razy do roku. W przypadku domów jednorodzinnych robimy to wtedy, gdy nam się po prostu przypomni. To błąd, bowiem regularne sprawdzanie stanu komina ma wpływ tak i na nasze zdrowie, jak i na ewentualne ubezpieczenie.
Komin – część dachu czy fundamentów?
Komin jest dość specyficznym elementem budynku – zaczyna się u jego podstaw, a kończy ponad dachem. Kominy są nieodłącznym elementem budynków od zarania dziejów, najczęściej były centralnym punktem, bowiem oddawały ciepło, niezbędne w okresie zimowym.
Konstrukcja komina w teorii jest prosta – na dole palenisko i wysoki słup przez który ulatuje dym. Jednak aby komin spełniał swoją rolę musi być odpowiednio zabezpieczony – stosuje się do tego odpowiednie materiały i spoiwa, dzięki czemu nie dochodzi do pożaru ani do zalania.
U szczytu komin jest połączony z dachem – w ten sposób mamy pewność, że nie dojdzie do przecieków wzdłuż słupa kominowego, co mogłoby doprowadzić do jego pękania i stwarzać niebezpieczeństwo.
Dlaczego sprawdzanie komina jest ważne?
W trakcie spalania drewna dochodzi do wytwarzania się nie tylko dymu, ale również sadzy, szczególnie jeśli wykorzystujemy drewno żywiczne, świeże. Z czasem ilość sadzy we wnętrzu komina robi się coraz większa, a jest to produkt łatwopalny, który może błyskawicznie zająć całe pokrycie dachowe.
Dodatkowo każdorazowo po sezonie grzewczym warto zadzwonić do specjalisty, który wykonuje usługi dekarskie. Sprawdzi on, czy uszczelnienie komina jest prawidłowe, a w przypadku problemów zdąży je naprawić przed kolejnym sezonem grzewczym.
Czym grozi zaniedbanie uszczelnienia komina?
Uszczelnienie komina jest bardzo ważne, gdyż brak szczelności nie tylko powoduje osłabienie ciągu, poprzez zaciąganie fałszywego powietrza, co skutkuje nieprawidłowym podciśnieniem w przewodzie kominowym, ale przede wszystkim może prowadzić do zatrucia spalinami.
Błędne podciśnienie w przewodzie kominowym uniemożliwia prawidłowy transport spalin – cofa się zarówno dym, jak i same spaliny. To właśnie spaliny, czad, są najczęstszą przyczyną zgonów związanych z nieprawidłowym uszczelnieniem komina, zwłaszcza że czad jest gazem bezwonnym i bezzapachowym.
Brak szczelności komina to również zwiększenie zapotrzebowania energetycznego – paliwo nie spala się prawidłowo, a zatem potrzebujemy go więcej, aby uzyskać odpowiedni efekt cieplny.
Podsumowując – uszczelnienie komina jest jednym z najważniejszych elementów całego systemu grzewczego. W przypadku błędów, nieprawidłowego działania może dojść do pożaru, zatrucia i do zwiększenia i tak wysokich już kosztów.