Czy pęknięcia na suficie mogą świadczyć o problemach z konstrukcją dachu?

Pęknięcia na ścianach czy suficie mogą mieć wiele przyczyn – część jest naprawdę niegroźna i nie trzeba się nimi przejmować. Niektóre jednak mogą świadczyć o poważnej awarii, która może również nieść za sobą konsekwencje zagrożenia życia. Jak zatem rozpoznać, które pęknięcie jest groźne, a które naturalne?

Czy pęknięcia na suficie mogą świadczyć o problemach z konstrukcją dachu

Pęknięcia, szczególnie w pierwszych latach po budowie, są naturalne – najczęściej jest to wynik osiadania budynku. Nie oznacza to, że należy takie sprawy bagatelizować – wręcz przeciwnie, każde pęknięcie należy sprawdzić, bowiem w przypadku awarii może dojść do sytuacji zagrażającej życiu.

Pęknięcia na suficie – co może być przyczyną?

O ile w przypadku ścian bardzo często mamy do czynienia z kwestią osiadania budynku, o tyle w przypadku sufitu sprawa nie jest już tak oczywista. Pęknięcia na suficie mogą bowiem być oznaką źle wykonanej konstrukcji dachowej lub przecieku, którego nie zauważyliśmy w porę.

Po zauważeniu pęknięcia, które nie ma przyczyny w źle wywierconej dziurze, warto sprawdzić stan poddasza oraz dachu. Jeśli zauważymy nieszczelności, oznacza to że konstrukcja dachowa nie jest stabilna i doszło do uszkodzenia sufitu, a tym samym istnieje zagrożenie życia.

Co robić, gdy mamy uszkodzony dach?

Podejmowanie się napraw na własną rękę w takich sytuacjach nie jest dobrym rozwiązaniem – możemy jeszcze bardziej uszkodzić konstrukcję, a nawet doprowadzić do jej zawalenia. Pogotowanie dachowe w Warszawie to najlepsze rozwiązanie – usługi dekarskie obejmują nie tylko naprawę dachu, ale również ocenę jego stanu.

Dekarz sprawdzi nie tylko czy dach nie został uszkodzony, ale również całą konstrukcję dachu – w ten sposób będzie możliwe wprowadzenie rozwiązań, które obejmą swoim zakresem cały dach. Naprawa dachu w takim wypadku może wiązać się z naprawą przecieku, ale również i z naprawą źle położonej lub zniszczonej konstrukcji dachowej, jeśli zajdzie taka konieczność.

Dlaczego nie warto naprawiać dachu na własną rękę?

Naprawa dachu tylko w teorii jest łatwym zadaniem. W przypadku błędnie położonej lub uszkodzonej konstrukcji źle postawiona stopa może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, a nawet budynku.

W przypadku uszkodzonego sufitu, co objawia się pęknięciami, możemy doprowadzić nawet do zerwania się powierzchni, co nie tylko będzie niebezpieczne, ale przede wszystkim przyniesie duże straty finansowe. Profesjonalna naprawa pozwoli nam nie tylko uniknąć powyższych niebezpieczeństw, ale co najważniejsze – wysokich kosztów.

Jeśli nie masz pewności, czy pęknięcie na suficie jest faktycznie czymś groźnym, czy jedynie wynikiem osadzania się budynku, zadzwoń po pogotowie dachowe – nasi doświadczeni pracownicy będą wstanie ocenić stan twojego dachu, a także przedstawić ci dalsze kroki, które pomogą ci uniknąć dodatkowych kosztów. 

Bezpieczeństwo jest najważniejsze – warto sprawdzać każdą rysę, która wyda ci się podejrzana. Szybsze wykrycie usterki to również mniejsze koszty późniejszej naprawy.