Czy każda usterka dachu wymaga natychmiastowej naprawy?

O tym, jak ważny jest dach możemy się przekonać nie tylko z autopsji, ale również etymologii języka polskiego. Zapewnia nam on komfort i bezpieczeństwo, jest synonimem domu i jego ciepła. Dlatego też tak ważne jest to, aby pozostał w dobrym stanie. Czy musimy jednak naprawiać każdą usterkę i to jeszcze w trybie ekspresowym?

Pokrycie dachowe na przestrzeni wieków ewoluowało – od gałęzi i liści, poprzez strzechę, dachówki ceramiczne, cementowe, aż po płyty włóknocementowe. Zmiany na pewno nie dobiegły końca, bo wraz z rozwojem technologii pojawiają się nowe i tańsze rozwiązania, nierzadko nawet coraz lepsze. Każde z tych pokryć ma swoje unikalne właściwości i różną żywotność, którą przedłużamy właściwą konserwacją. Który dach wymaga pilnej naprawy gdy dojdzie do usterki?

Czy każda usterka dachu wymaga natychmiastowej naprawy

Dach dachowi nierówny

Wiele rozwiązań dachowych, które są dostępne na rynku, sprawia że każdy inwestor wybiera taki materiał, jaki najlepiej spełnia jego oczekiwania wizualne, ale też i praktyczne. Dach ma przede wszystkim chronić budynek – przed zalaniem, wilgocią, ale też i przed utratą ciepła. Dlatego też ważne jest, aby dach wykonany był dobrze.

Dach to jednak nie tylko pokrycie, takie jak dachówki, ale cała konstrukcja, do której zalicza się także szkielet czy izolację. Usługi dekarskie to kompleksowe działanie, dlatego jeśli masz w planach wymianę dachu nie musisz martwić się o 10 różnych fachowców.

Do każdego rodzaju pokrycia dachowego należy przygotować inną konstrukcję oraz dobrać właściwą izolację. Dachówki cementowe czy ceramiczne charakteryzują się dużą wagą, a zatem szkielet dachu musi być wykonany z odpowiednich desek, które są wstanie wytrzymać pod naporem siły dachówek. W przypadku blachodachówki z kolei większą wagę musimy przyłożyć do odpowiedniej izolacji – nie tylko termicznej, ale i akustycznej, szczególnie jeśli mieszkamy w pobliżu lasu.

Dbaj o swój dach nad głową – dosłownie i w przenośni

Dach pełni kluczową rolę w ochronie budynku. Każdy przeciek, nieszczelność prowadzi do stopniowego zalewania, a to z kolei skutkuje gniciem, powstaniem pleśni, podwyższoną wilgotnością, co obniża nie tylko wartość samego budynku, ale również nie pozostaje bez znaczenia dla naszego zdrowia.

Problemy z dachem to również problemy z izolacją – to przez dach właśnie ucieka bardzo dużo ciepła, przez co w okresach grzewczych zmuszeni jesteśmy do ponoszenia dodatkowych opłat, które nie są obojętne dla naszego portfela. 

To dwa podstawowe powody, dla których regularna inspekcja dachu jest potrzebna – najlepiej przeprowadzana dwa razy do roku, przed i po zimie, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że zarówno budynek i my, jesteśmy we właściwy sposób zabezpieczeni.

Usterka dachu – jak reagować?

Problemy z dachem mogą pojawić się w każdej chwili. Najczęściej do usterki dochodzi podczas silnych wiatrów i opadów deszczu czy śniegu. Tego typu awarie to najczęściej przesunięte lub pęknięte dachówki czy naderwane połacie blachy lub płyty włóknocementowej. 

W takim wypadku liczy się czas. Więźba dachowa narażona jest tu na wilgoć, co może prowadzić do jej gnicia, dlatego warto zadzwonić po pogotowie dachowe, które zajmie się naprawą usterki od razu, co zminimalizuje ryzyko poważniejszej i bardziej kosztownej naprawy.