Czy papa dachowa nadaje się do miejscowych napraw?

Uszkodzenia dachu, jeśli nie są w porę zauważone i naprawione niosą za sobą poważne konsekwencje – to nie tylko strata ciepła, zalanie domu, ale również i zagrożenie życia. Co robić gdy zauważymy usterkę, aby nie doszło do postępowania awarii?

Czy papa dachowa nadaje się do miejscowych napraw

Awarie na dachu to normalna rzecz – zdarzają się nawet w przypadku najlepiej wykonanej konstrukcji dachowej. Związane jest to przede wszystkim ze specyfiką samego dachu – to miejsce, które jest wyjątkowo narażone na trudne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, wiatr, śnieg czy również palące słońce. Pokrycie dachowe również ma swój termin przydatności, dlatego regularna inspekcja dachu jest konieczna. Co zrobić, gdy odkryjemy nieprawidłowości? Jak wygląda pierwsza pomoc dla dachu i czy papa dachowa to uniwersalny plaster na wszystkie dolegliwości?

Co daje papa dachowa?

Papa dachowa to jeden z najpopularniejszych elementów składowych dachu. Zabezpiecza więźbę, stanowi świetną podkładkę dla poszycia dachowego. Papa jest nieprzemakalna, dlatego też bardzo często możemy zobaczyć ją na konstrukcjach dachowych, które są pozbawione finalnej warstwy – blachodachówki czy płytek.

Papę dachową warto mieć pod ręką, choć wymaga ona specjalnych warunków do przechowywania aby utrzymać jej odpowiednią giętkość. Warto również pamiętać, że papa swoje właściwości traci także z wiekiem – im starsza tym bardziej krucha. 

Co robić, gdy dach przecieka?

Najczęstszą oznaką usterki na dachu jest odkrycie przecieku. Samodzielna naprawa dachu nie jest prosta, bowiem w trakcie naprawy usterki konieczne jest również rozpoznanie stanu więźby dachowej – czy jest przegniła i czy nadaje się do utrzymania całego pokrycia dachowego. Po zauważeniu uszkodzenia dachu najlepiej dzwonić od razu po pogotowie dachowe w Warszawie, które świadczy również usługi dekarskie. Skorzystanie z profesjonalnej pomocy gwarantuje, że dach będzie niemal jak nowy i nie dojdzie do dalszych uszkodzeń.

Co jednak zrobić, gdy trzeba działać teraz i już? Papa dachowa może być tu pomocna. Choć nie jest to idealne rozwiązanie na dłuższą metę, można spróbować samodzielnie załatać dziurę przy pomocy papy dachowej. Pamiętajmy jednak że jest to tylko i wyłącznie tymczasowa naprawa dachu, która nie gwarantuje skuteczności i może prowadzić do dalszego uszkodzenia poszycia dachowego.

Wyjątkowo dziurę dachową można również przykryć folią, która chroni przed dalszym przeciekiem – podobnie, jak w przypadku papy jest to tylko działanie chwilowe, które ma nas zabezpieczyć w danym momencie.

Dlaczego samodzielna naprawa dachu nie przyniesie pożądanych rezultatów?

Podczas naprawy dachu dekarz nie tylko zapoznaje się z usterką, ale również ze stanem całej więźby dachowej. Samo załatanie dziury nie zawsze przyniesie upragnione rezultaty, szczególnie jeśli deski pod strzechą są już wilgotne i zgniłe. 

Przykrycie dachu papą czy folią powoduje zaparzanie się drewna, co może przynieść pleśń, co oczywiście nie jest korzystne dla naszego zdrowia. Użycie papy w celu chwilowej naprawy dachu jest zatem dobrym wyborem – pamiętajmy jednak, że na każdą usterkę koniecznie trzeba spojrzeć szerzej i w tym wypadku lepiej zadzwonić po profesjonalną pomoc dekarza.