Dachówki spadły po wichurze – co robić?

Silne wiatry są największym zagrożeniem dla dachu. To właśnie wtedy dochodzi do naderwania połaci dachowej czy przesunięcia dachówek. Po wichurze warto zatem dokładnie przyjrzeć się, w jakim stanie jest nasz dach, a gdy zauważymy ubytki, natychmiastowa reakcja jest konieczna, dzięki czemu unikniemy poważnych kosztów naprawy.

Dachówki spadły po wichurze – co robić?

Różnorodne konstrukcje dachowe w Polsce, jak i na świecie, bardzo często powiązane są z warunkami atmosferycznymi panującymi w danym regionie. Silne spady chronią przed zalegającym wiatrem, a brak wystających elementów dachowych miał chronić przed zerwaniem w trakcie szkwału. Nawet najdoskonalsze konstrukcje nie chronią jednak dachówek przed ich spadnięciem – siła tkwi w naszej obserwacji i szybkiej reakcji.

Dachówki spadają po wichurze – co robić?

Silne wichury wyrywają drzewa, a nawet przenoszą samochody – z taką siłą żywiołu może nie poradzić sobie nawet najlepiej zamontowana dachówka. To właśnie między innymi dlatego po silnych wiatrach zaleca się dokładne oględziny dachu – możemy wtedy sprawdzić, czy na pewno nie doszło do uszkodzenia i wszystkie dachówki są na swoim miejscu. Pamiętajmy, że uszkodzenie dachu może być wywołane również przesunięciem dachówki, a nie tylko jej zerwaniem, dlatego też obserwacja powinna być bardzo dokładna.

Ocena stanu dachu po wichurze jest istotna dla jego dalszej kondycji, a także dla naszego portfela. Brak szybkiej reakcji i naprawy może prowadzić do powstania przecieków, co z kolei wiązać się będzie z uszkodzeniem krokwi, a to już bardzo poważne koszty!

Jak naprawić dach po wichurze?

Po wichurze, gdy zauważymy że doszło do spadnięcia dachówek, dach warto zabezpieczyć. Nie jest to zadanie ani proste ani bezpieczne, dlatego w takiej sytuacji lepiej jest zadzwonić po pogotowie dachowe w Warszawie. Dekarz po wezwaniu przyjedzie i oceni zniszczenia i ułoży dachówki, a jeśli nie jest to możliwe w danym momencie, we właściwy sposób zabezpieczy dach.

W skrajnych przypadkach wichura może wywołać całkowite zniszczenie dachu, a to z kolei wymagać będzie bardzo poważnych napraw. Do takich usterek dachu dochodzi nie tylko po zerwaniu dachu, ale również na skutek uszkodzenia więcej niż jednej dachówki – silna wichura może uszkodzić więźbę dachową, co będzie wymagało ingerencji w odbudowę dachu.

Usługi dekarskie świadczone przez profesjonalistów i osoby z doświadczeniem są gotowe na taką sytuację, dlatego też jeśli nie ma możliwości przeprowadzenia naprawy w danym momencie, dach zostaje we właściwy sposób zabezpieczony aby nie doszło do dalszego niszczenia.

Naprawa dachu po wichurze

Opisane wyżej przypadki są skrajnymi sytuacjami. W większości przypadków naprawa dachu obejmuje ułożenie dachówek ponownie i sprawdzenie ich stabilności, aby nie doszło do ich poluzowania. Pamiętajmy że dachówki nawet po wichurze mogą stanowić duże zagrożenie dla naszego życia – jeśli są poluzowane w każdej chwili mogą spaść, dlatego do sprawdzenia stanu dachu po wichurze zawsze podchodźmy na poważnie.

Dach chroni nasz dom przed zalaniem, stratą ciepła czy palącym słońcem. Niestety sam w sobie też nie jest całkowicie odporny na różne warunki atmosferyczne, a silny wiatr jest jego największym wrogiem.