Dlaczego warto zlecić uszczelnianie komina profesjonalistom?

Prawidłowe uszczelnienie komina jest jednym z kluczowych elementów konserwacji dachu. Ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo, efektywność energetyczną i ogólną trwałość budynku. Dlatego też powinno być wykonane z najwyższą starannością i stanowić przedmiot każdego przeglądu technicznego dachu.

profesjonalne_uszczelnienie_komina

Jednym z głównych powodów, dla których uszczelnianie komina jest tak ważne, jest zapobieganie przeciekom wody. Woda opadowa i roztopowa, która dostaje się do wnętrza komina może prowadzić nie tylko do uszkodzeń strukturalnych samego komina, ale również dachu i innych części budynku. Ponadto nieprawidłowo uszczelniony komin może stanowić poważne zagrożenie pożarowe.

Uszczelnianie komina: Jak przebiega ten proces?

Uszczelnianie komina w eksploatowanym obiekcie jest procesem wieloetapowym, który wymaga szczegółowej analizy stanu dotychczasowego uszczelnienia, doboru odpowiednich materiałów oraz przygotowania podłoża.

Pierwszym krokiem jest oczywiście zidentyfikowanie nieszczelności, przez które może przenikać woda. Najczęściej są to uszkodzone lub pęknięte spoiny, uszkodzenia cegieł lub nieszczelne połączenia między dachem a kominem. Wszelkie te nieszczelności wymagają odpowiedniego uszczelnienia. Zanim jednak będzie można je wykonać, uszczelniane powierzchnie należy odpowiednio przygotować.

Przygotowanie powierzchni wymaga jej oczyszczenia z brudu, mchu, starych uszczelniaczy i innych zanieczyszczeń. Usunięcie zanieczyszczeń oraz resztek starych uszczelniaczy może wymagać zastosowania specjalistycznych środków czyszczących i narzędzi oraz technik, które z jednej strony umożliwiają skuteczne usunięcie zabrudzeń, z drugiej natomiast gwarantują bezpieczeństwo czyszczonych powierzchni.

Następnie przychodzi pora na naprawę uszkodzeń. Dopiero po wypełnieniu pęknięć i ubytków w spoinach można przystąpić do uszczelniania połączenia dach-komin. To połączenie jest krytycznym punktem, który często bywa źródłem przecieków. W celu jego uszczelnienia stosuje się specjalne uszczelniacze lub obróbki blacharskie. Na koniec, powierzchnia komina może być pokryta środkami hydrofobowymi, które zapobiegają wchłanianiu wody przez materiał budowlany. Takie środki tworzą barierę, która odbija wodę, zamiast pozwalać jej przenikać do wnętrza konstrukcji.

Fachowa wiedza i doświadczenie w uszczelnianiu komina

Naprawa uszczelnienia komina wydaje się prostym zadaniem. W praktyce wymaga jednak specjalistycznych umiejętności i doświadczenia, a także bardzo dobrej znajomości rynku uszczelniaczy oraz wiedzy na temat aktualnych przepisów budowlanych. Eksperci sięgają po wysokiej jakości materiały, które są odporne na warunki atmosferyczne, zmiany temperatur i inne czynniki zewnętrzne. Dzięki temu komin nie tylko nie cieknie, ale również zachowuje dobry stan techniczny przez dłuższy czas. Wreszcie, profesjonalne uszczelnianie komina zapewnia, że prace są wykonywane zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi i wymogami technicznymi. To dlatego wszelkie naprawy w obrębie komina zaleca się powierzać profesjonalistom.