Papa termozgrzewalna to wciąż popularny wybór wśród inwestorów poszukujących systemów hydroizolacji dachów. Decyduje o tym uniwersalność i wszechstronność zastosowania papy na dachach płaskich i spadzistych, jak również łatwość jej układania.
Papa termozgrzewalna jest znacznie łatwiejsza w montażu niż papa na lepik. Nie zmienia to faktu, iż jej prawidłowe ułożenie wymaga odpowiednich kompetencji. W przeciwnym wypadku warstwa ochronna nie będzie szczelna, a sama papa szybko ulegnie uszkodzeniu. Jak w takim razie pokryć dach papą termozgrzewalną?
Pokrycie dachu papą termozgrzewalną
Papa termozgrzewalna jest gruba i charakteryzuje się dużą gramaturą. Masa asfaltowa, która jest potrzebna do jej klejenia, jest zawarta w strukturze materiału. Oznacza to, że montaż papy na dachu nie wymaga zastosowania dodatkowych lepików, ani substancji.
Przed położeniem nowej papy trzeba ocenić aktualny stan dachu i przeprowadzić szczegółowe pomiary połaci dachowej. Wciąż popularnym jest kładzenie papy na papie, dlatego wielu inwestorów nie decyduje się na demontaż starej papy przed położeniem nowej. Nie jest to błąd, jednak o montażu papy na papę powinien decydować stan pierwszej warstwy. Jeśli posiada ona liczne ubytki i dziury, warto wpierw oczyścić dach, i dopiero na oczyszczonej konstrukcji położyć nową warstwę hydroizolacji.
Papę należy kłaść zgodnie ze sztuką dekarską, czyli nie „pod zaciek”. To zapewni szczelność izolacji, pod którą nie będzie się dostawała woda. Bardzo ważne jest również dobre zgrzanie papy. Świadczą o tym widoczne na łączeniach wytopy.
Czy warto układać papę samodzielnie?
Pokrycie dachu papą wiąże się z kosztami, dlatego właściciele nieruchomości często zastanawiają się nad możliwością przeprowadzenia tych prac we własnym zakresie. Jeśli już wcześniej kładliśmy papę termozgrzewalną z dobrym skutkiem, z powodzeniem możemy się podjąć tego zadania. Jeśli jednak nie mamy odpowiedniego doświadczenia, prace dekarskie warto powierzyć profesjonalnej firmie. To daje nam pewność, że:
- papa zostanie prawidłowo ułożona,
- papa będzie prawidłowo zgrzana,
- ewentualne otwory w dachu zostaną prawidłowo obrobione i nie będzie się przez nie przedostawać woda.
Dobrze położona papa gwarantuje brak problemów w dłuższej perspektywie czasu. Dlatego nie warto oszczędzać na fachowej pomocy.
Stara papa na dachu: Jak można ją zregenerować?
Dawnej jedynym sposobem na uszczelnianie pokrycia dachowego było klejenie łat, a z czasem układanie nowej papy na starą. Obecnie dzięki rozwojowi rynku materiałów hydroizolacyjnych regeneracja papy jest znacznie prostsza. Starą papę możemy odnowić przy pomocy płynnych membran, które tworzą na niej bezspoinową warstwę wodoszczelną. Membrany zapewniają ochronę nie tylko przed wilgocią i wodą, ale również uszkodzeniami mechanicznymi, czynnikami chemicznymi oraz warunkami atmosferycznymi. Aplikowane przy pomocy pędzli, wałków lub metod natryskowych płynne membrany na papę z łatwością docierają do trudnodostępnych miejsc, zapewniając uszczelnienie wszelkich ewentualnych przecieków.