Regularna konserwacja dachu to podstawowy sposób by utrzymać go w dobrym stanie i zapewnić trwałość. Choć jej wykonywanie może wydawać się zadaniem skomplikowanym, to jednak coraz częściej przeprowadzamy ją samodzielnie. Wystarczy odpowiednia wiedza, dostęp do specjalnych środków chemicznych oraz odrobina doświadczenia. W naszym artykule przedstawiamy jak powinna wyglądać prawidłowa konserwacja dachu w domu mieszkalnym oraz jakie etapy mają największy wpływ na jej prawidłowe przeprowadzenie.
Prawidłowo wykonane przegląd i konserwacja dachu
Konserwację dachu zawsze rozpoczynamy od wykonania dokładnego przeglądu wizualnego. Należy dokładnie obejrzeć całą powierzchnię dachu, szukając oznak uszkodzeń, wycieków, ubytków lub luźno odstających elementów. Warto sprawdzić dachówki, elementy blacharskie, rynny, odpływy i wszelkie inne elementy znajdujące się na powierzchni. Ponadto istotne są te miejsca, w których może gromadzić się woda opadowa.
W kolejnym kroku należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia – gałązki, liście, piasek. Można w tym celu użyć narzędzi manualnych, takich jak miotły, szczotki, dmuchawy. Warto zajrzeć też do wnętrza rynny i upewnić się, że są wolne od zatorów. W celu ich oczyszczenia można posłużyć się łopatkami lub spiralami do rynny. Warto utrzymywać drożność rynien przez cały czas – zatrzymująca się na dachu woda mogłaby szybko doprowadzić do powstania uszkodzeń i wycieków.
Jeśli podczas przeglądu wizualnego zauważymy jakiekolwiek uszkodzenia, należy jak najszybciej przeprowadzić odpowiednie naprawy dachu. Może to obejmować wymianę uszkodzonych dachówek, elementów lub warstw blachy, uszczelnienie miejsc nieszczelnych. Jeśli natomiast zauważyliśmy jakiekolwiek kolonie mchów lub porostów (szczególnie lubią rozwijać się w wilgotnych i zacienionych fragmentach dachów) należy zastosować specjalne środki czyszczące oraz przeciwdziałające ich dalszemu rozwojowi w przyszłości.
Przegląd i konserwacja dachu – najważniejsze zalety i warunki wykonywania
Dzięki regularnie powtarzanym przeglądom i konserwacji dachu, właściciel budynku ma pełną świadomość jego aktualnego stanu technicznego oraz zagrażających mu oddziaływań. Jest to najskuteczniejszy sposób by zachować dach w dobrej kondycji oraz przeciwdziałać powstawaniu ubytków i nieszczelności.
W nowo wybudowanych domach zaleca się wykonanie przeglądu dachu w ciągu roku po oddaniu do użytku. Pozwoli to wykryć potencjalne nieprawidłowości ze strony wykonawcy, które ujawniają się zazwyczaj w ciągu pierwszych 12 miesięcy użytkowania. Na dalszym etapie mieszkania, zaleca się wykonywanie przeglądu przynajmniej raz na 3 lata, choć optymalna częstotliwość zależy od wielu czynników – takich jak wiek dachu, jego stan techniczny, rodzaj wykorzystanego poszycia, a także jakość wykonania.
W dachach pokrytych dachówkami ceramicznymi lub betonowymi – oględziny powinny być przeprowadzane częściej. Pokrywie grozi bowiem niszczenie pod wpływem opadów atmosferycznych oraz zsuwanie się. W trakcie przeglądu i konserwacji dachu sprawdza się ponadto stan techniczny kominów, luftów wentylacyjnych, zamki blacharskie, fugi kominowe, czapki kominowe, śruby mocujące. Zapoznaj się z ofertą naszych usług dekarskich w Warszawie!