Jak zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną przed ptakami?

Instalacja fotowoltaiczna na dachu to już praktycznie standard. Panele fotowoltaiczne montuje się na dachach obiektów mieszkalnych, gospodarczych i komercyjnych wykonanych w różnych technologiach. Niestety ich obecność sprzyja gniazdowaniu ptactwa i tego przykrym konsekwencjom. 

Dlaczego ptaki upodobały sobie gniazdowanie pod panelami fotowoltaicznymi? Jak ich obecność na dachu wpływa na trwałość pokrycia? Co zrobić, żeby skutecznie usunąć gołębie oraz inne ptactwo spod paneli fotowoltaicznych?

Jak zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną przed ptakami

Gołębie pod panelami fotowoltaicznymi 

Inwestorzy decydujący się na montaż fotowoltaiki rzadko myślą o zagrożeniu, jakim jest ptactwo. Dopiero eksploatacja instalacji pokazuje, że przestrzeń pod panelami jest często i chętnie wybierana m.in. przez gołębie, które właśnie tu zakładają gniazda, składają jaja i karmią młode. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jest to wygodne i zaciszne miejsce, którego specyfika zapewnia dodatkową ochronę jaj i piskląt. Panele osłaniają gniazda przed czynnikami atmosferycznymi, jak również drapieżnikami.  

Obecność gołębi na dachu wydaje się nieszkodliwa. W rzeczywistości jednak, wiąże się z szeregiem niedogodności i wpływa na obniżenie trwałości pokrycia dachowego. Gniazdowanie ptactwa na dachu niesie za sobą zanieczyszczenia, które mogą prowadzić do zapychania się rynien, a także obniżenia estetyki rynien, gzymsów i samej elewacji budynku. Ponadto ptasie odchody powodują degradację materiałów wykończeniowych i substancji budowlanej narażając nas na wysokie koszty remontów. Dodatkowym mankamentem ptactwa pod panelami fotowoltaicznymi jest hałas, jaki się z tym wiąże. 

Jak usunąć gołębie spod paneli?

Nie ma co liczyć na to, że gołębie same opuszczą gniazda założone pod panelami fotowoltaicznymi. Jak już wspomnieliśmy miejsce to jest bardzo dogodne dla gniazdującego ptactwa, stąd ptaki niechętnie porzucają założone tam gniazda w poszukiwaniu innych miejsc gniazdowania. W praktyce oznacza to konieczność fizycznego usunięcia gniazd spod paneli i zabezpieczenie tej przestrzeni przed ponownym zasiedleniem. Jak to zrobić?

Usuwaniem gniazd spod fotowoltaiki zajmują się wybrane firmy dekarskie – zachęcamy do kontaktu z naszym dekarzem w Warszawie . W ostatnim czasie przyjmujemy wiele zgłoszeń dotyczących problemu ptasich gniazd pod fotowoltaiką. W takich sytuacjach:

  • usuwamy gniazda z dachu, 
  • myjemy dach z zanieczyszczeń, 
  • montujemy siatki zabezpieczające. 

Montaż siatek zabezpieczających wokół paneli fotowoltaicznych zamyka ptactwu dostęp do przestrzeni pod panelami, co całkowicie rozwiązuje problem gniazdowania. Ptaki nie budują gniazd w bezpośrednim sąsiedztwie konstrukcji, jeśli nie są w stanie znaleźć się pod nią. 

Usuwanie ptasich gniazd a obowiązujące przepisy prawa 

Planując uwolnienie dachu od gniazdującego na nim ptactwa należy pamiętać o tym, że nasze działania muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami prawa, w tym przypadku rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 7 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. z 2016 r. poz., 2183). Zgodnie z § 8 pkt 2 ww. rozporządzenia usuwanie gniazd ptasich jest dopuszczalne z obiektów budowlanych w okresie od 16 października do końca lutego, jeżeli wymagają tego względy bezpieczeństwa lub sanitarne. Usuwanie gniazd z dachów obiektów mieszkalnych, w tym gniazd spod paneli fotowoltaicznych wyczerpuje znamiona względów sanitarnych, musi być jednak przeprowadzone z zachowaniem wskazanego w rozporządzeniu terminu.