Kiedy konieczna jest wymiana krokwi dachowych?

Dach, nawet najlepiej położony, nie jest niestety konstrukcją na wieki. Ta wyjątkowa część domu narażona jest na zmienne warunki atmosferyczne – wiatr, śnieg czy deszcz – co przyczynia się do zużycia. Tym, co może przedłużyć życie dachu jest jego konserwacja – niestety czasem wymagane jest nie tylko wymienienie pokrycia, ale również i krokwi dachowych.

Kiedy konieczna jest wymiana krokwi dachowych

Krokwie dachowe to jeden z głównych elementów konstrukcyjnych dachu. To dzięki niej nasze poszycie dachowe prezentuje się dokładnie tak, jak o tym marzyliśmy. Konstrukcja dachu nie jest jednak tak prosta, jakby to się mogło wydawać i stosuje się do niej elementy drewniane, które z czasem ulegają zużyciu. Wtedy dach się zapada i konieczna jest wymiana prawie całej konstrukcji.

Dlaczego krokwie dachowe się niszczą?

Krokwie dachowe wykonane są najczęściej z drewna. To bardzo wytrzymały materiał, jednak nie jest odporny na wilgoć oraz na szkodniki. Jeśli w porę nie zauważyliśmy usterki dachu i doszło do przecieku, konstrukcja stopniowo zaczyna się rozkładać – gnić. Mogą również pojawić się grzyby oraz pleśnie, które prowadzą do próchnienia drewna.

Drewno to również materiał uwielbiany przez szkodniki – mowa tu nie tylko o kornikach, ale również spuszczelach czy kołatkach. Szkodniki atakują nawet drewno poddane odpowiedniemu suszeniu oraz impregnacji, a ze względu na zmiany klimatyczne mamy do czynienia z coraz większą liczbą owadów drewnożernych.

Jak uniknąć wymiany krokwi dachowych?

Wymiana krokwi dachowych to dość spory koszt, który wiąże się z naprawą całej konstrukcji dachu. W wielu przypadkach takiej sytuacji można było uniknąć pod warunkiem regularnej konserwacji dachu. Coroczny przegląd pozwoli na wychwycenie problemów w dachu – naprawa dachu w takim wypadku bardzo często obejmuje prawidłowe ułożenie dachówek, które się poluzowały czy uszczelnienie dachu w miejscu przecieku.

Przegląd dachu powinno się wykonywać dwa razy do roku – wiosną oraz jesienią. Dodatkowo warto również po każdej silnej wichurze samodzielnie ocenić stan poszycia.

Wymiana krokwi dachowych – kiedy jest to konieczne?

Krokwie dachowe de facto podtrzymują całą konstrukcję dachową, dlatego też od ich stanu zależy nasze bezpieczeństwo. Jeśli nie zauważyliśmy przecieków i wydawało się nam, że dach jest w doskonałym stanie, bardzo wyraźną oznaką problemu z krokwiami dachowymi jest zapadanie się dachu.

Jeśli zauważymy, że prosta dotąd konstrukcja dachu staje się zapadnięta w jednym miejscu, mamy 100% pewność, że doszło do trwałego uszkodzenia krokwi. W takiej sytuacji należy zadzwonić po pogotowie dachowe w Warszawie, które zabezpieczy konstrukcję dachu oraz rozpisze plan naprawy.

Usługi dekarskie w takich sytuacjach będą wymagały rekonstrukcji całego dachu, dlatego też dekarz musi ocenić nie tylko miejsce, w którym doszło do zapadnięcia się poszycia, ale również i pozostałych elementów. W większości przypadków oprócz wymiany krokwi niezbędne jest również wymienienie więźby, a także folii czy elementów wygłuszających, jak wata kamienna.

Wymiana całego dachu to bardzo kosztowna inwestycja, dlatego też zamiast ponosić tak wysoki koszt przeprowadzaj regularną ocenę swojego dachu – warto robić to wiosną oraz jesienią, aby mieć pewność że twój dom jest we właściwy sposób zabezpieczony.