Remont dachu – krok po kroku

remont-dachu

Dach to ta część bryły domu, która w największym stopniu narażona jest na szkodliwe oddziaływania, w tym przede wszystkim na niskie i wysokie temperatury, powiewy wiatru, promieniowanie UV i opady atmosferyczne. Z tych powodów warto regularnie przeprowadzać przeglądy pokrywy dachowej, a gdy zdiagnozujemy jakiekolwiek ubytki lub nieszczelności – należy zdecydować się na wyremontowanie dachu. W naszym krótkim poradniku rozwijamy temat remontu dachu oraz podpowiadamy jakie etapy składają się na to zadanie. Wskazujemy też jak należy przygotować dach do przeprowadzenia remontu oraz jakie rodzaje napraw wykonywane są najczęściej.

Planowanie remontu dachu

Każdy remont rozpoczyna się od oceny stanu dachu i wykrycia potencjalnych miejsc, które wymagają naprawy. Przegląd pozwoli nam określić jakie dokładnie prace będziemy musieli wykonać – czy będziemy mieli do czynienia z nieszczelnościami, uszkodzeniami mechanicznymi, starzejącym się materiałem. Warto sprawdzić, czy widoczne są jakiekolwiek fragmenty wybrakowane, luzy, ślady korozji lub inne deformacje. Dokładnych oględzin mogą wymagać elementy blacharskie, pokrycia dachowe, rynny i odpływy.

W kolejnym kroku należy zaplanować przebieg prac oraz zakres wykonywanych obowiązków. Warto określić priorytety oraz sporządzić listę wszystkich niezbędnych do wykorzystania materiałów i narzędzi. Następnie należy ustalić swój budżet, który powinien objąć takie sprawy jak: koszt zakupu materiałów, środków chemicznych, nowych elementów pokrywy oraz zapłatę za pracę profesjonalistów.

Pozyskanie odpowiednich materiałów i narzędzi to kolejny ważny krok. Warto skonsultować swoje zamiary ze specjalistami lub doradcami ze sklepu budowlanego. Pomogą dobrać rozwiązania idealnie pasującego do naszego typu pokrywy oraz występującej w jej strukturze usterek.

Przeprowadzanie remontu dachu

Przed rozpoczęciem prac remontowych należy odpowiednio przygotować dach. Przede wszystkim koniecznie jest usunięcie wszelkich zanieczyszczeń stałych – liści, gałęzi, piasku, kamyków oraz innych, które mogłyby utrudniać realizację prac. Jeśli istnieją potencjalne nieszczelności lub uszkodzenia w elewacji budynku, warto zabezpieczyć te obszary.

Sama naprawa dachu obejmuje zazwyczaj wymianę starych, uszkodzonych elementów na nowe. Może dotyczyć to pokrywy dachowej, tynków, elementów blaszanych, rynien, a także powierzchni wokół komina, wyłazu, czapki kominowej lub okna dachowego. Remont może też obejmować instalacje odgromowe, powierzchnie papy, odtłuszczanie i malowanie pod ciśnieniem. Należy postępować systematycznie, zgodnie z planem i dokładnie. Rodzaj i kolejność wykonywania konkretnych prac zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb każdej osoby i stanu technicznego dachu w danym budynku.

Coraz częściej w miejsce zużytych dachówek lub papy stosuje się płynne membrany dachowe, aplikowane bezpośrednio na podłoże. Mogą być to środki poliuretanowe i polimocznikowe, pozwalające na ich szybkie i bezproblemowe pomalowanie po zaschnięciu.

Po zakończeniu napraw i wymian, należy zadbać o dodatkową ochronę dachu. Można zastosować specjalne powłoki ochronne lub impregnaty, które zwiększą odporność powierzchni dachu na czynniki atmosferyczne i przedłużą jej trwałość. Warto też sprawdzić jakość wykonanych prac, szczególnie jeśli powierzyliśmy je fachowcom. Pomocna będzie też regularnie wykonywana w przyszłości konserwacja dachu – przegląd jego stanu, systematyczne usuwanie zanieczyszczeń oraz bieżące diagnozowanie wszelkich usterek i nieszczelności. Pozwoli to uniknąć poważniejszych usterek i napraw w przyszłości. Zapoznaj się także z ofertą usług dekarskich w Warszawie!