Blog

Co zrobić, gdy na poddaszu pojawia się wilgoć lub pleśń?

Co zrobić, gdy na poddaszu pojawia się wilgoć lub pleśń?

Wilgoć i pleśń nigdy nie są oznaką czegoś dobrego. W przypadku dachu i poddasza mamy niemal stuprocentową pewność, że doszło do uszkodzenia naszego poszycia dachowego. Co robić w takiej sytuacji? Czy czeka nas wymiana całego dachu czy może wystarczy drobna naprawa? Wilgoć na poddaszu jest oznaką awarii dachu. W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego jak zadzwonić po pomoc – pogotowie dachowe w Warszawie, które znajdzie przyczynę problemu oraz pomoże w naprawie. Działać należy szybko, zanim wilgoć przemieni się w pleśń. Wilgoć i pleśń – działanie krok po kroku Pleśń jest oznaką podwyższonej wilgoci. Brak reakcji na czas może doprowadzić do zgnicia więźby i krokwi, co z kolei prowadzi do zapadnięcia się dachu. W takiej sytuacji najważniejsze jest rozpoznanie przyczyny, czyli ubytku w dachu, a także ocena szkody. Jeśli…
Read More
Dachówki spadły po wichurze – co robić?

Dachówki spadły po wichurze – co robić?

Silne wiatry są największym zagrożeniem dla dachu. To właśnie wtedy dochodzi do naderwania połaci dachowej czy przesunięcia dachówek. Po wichurze warto zatem dokładnie przyjrzeć się, w jakim stanie jest nasz dach, a gdy zauważymy ubytki, natychmiastowa reakcja jest konieczna, dzięki czemu unikniemy poważnych kosztów naprawy. Różnorodne konstrukcje dachowe w Polsce, jak i na świecie, bardzo często powiązane są z warunkami atmosferycznymi panującymi w danym regionie. Silne spady chronią przed zalegającym wiatrem, a brak wystających elementów dachowych miał chronić przed zerwaniem w trakcie szkwału. Nawet najdoskonalsze konstrukcje nie chronią jednak dachówek przed ich spadnięciem – siła tkwi w naszej obserwacji i szybkiej reakcji. Dachówki spadają po wichurze – co robić? Silne wichury wyrywają drzewa, a nawet przenoszą samochody – z taką siłą żywiołu może nie poradzić sobie nawet najlepiej zamontowana dachówka.…
Read More
Kiedy konieczna jest wymiana krokwi dachowych?

Kiedy konieczna jest wymiana krokwi dachowych?

Dach, nawet najlepiej położony, nie jest niestety konstrukcją na wieki. Ta wyjątkowa część domu narażona jest na zmienne warunki atmosferyczne – wiatr, śnieg czy deszcz – co przyczynia się do zużycia. Tym, co może przedłużyć życie dachu jest jego konserwacja – niestety czasem wymagane jest nie tylko wymienienie pokrycia, ale również i krokwi dachowych. Krokwie dachowe to jeden z głównych elementów konstrukcyjnych dachu. To dzięki niej nasze poszycie dachowe prezentuje się dokładnie tak, jak o tym marzyliśmy. Konstrukcja dachu nie jest jednak tak prosta, jakby to się mogło wydawać i stosuje się do niej elementy drewniane, które z czasem ulegają zużyciu. Wtedy dach się zapada i konieczna jest wymiana prawie całej konstrukcji. Dlaczego krokwie dachowe się niszczą? Krokwie dachowe wykonane są najczęściej z drewna. To bardzo wytrzymały materiał, jednak nie…
Read More
Czy pęknięcia na suficie mogą świadczyć o problemach z konstrukcją dachu?

Czy pęknięcia na suficie mogą świadczyć o problemach z konstrukcją dachu?

Pęknięcia na ścianach czy suficie mogą mieć wiele przyczyn – część jest naprawdę niegroźna i nie trzeba się nimi przejmować. Niektóre jednak mogą świadczyć o poważnej awarii, która może również nieść za sobą konsekwencje zagrożenia życia. Jak zatem rozpoznać, które pęknięcie jest groźne, a które naturalne? Pęknięcia, szczególnie w pierwszych latach po budowie, są naturalne – najczęściej jest to wynik osiadania budynku. Nie oznacza to, że należy takie sprawy bagatelizować – wręcz przeciwnie, każde pęknięcie należy sprawdzić, bowiem w przypadku awarii może dojść do sytuacji zagrażającej życiu. Pęknięcia na suficie – co może być przyczyną? O ile w przypadku ścian bardzo często mamy do czynienia z kwestią osiadania budynku, o tyle w przypadku sufitu sprawa nie jest już tak oczywista. Pęknięcia na suficie mogą bowiem być oznaką źle wykonanej konstrukcji…
Read More
Czy papa dachowa nadaje się do miejscowych napraw?

Czy papa dachowa nadaje się do miejscowych napraw?

Uszkodzenia dachu, jeśli nie są w porę zauważone i naprawione niosą za sobą poważne konsekwencje – to nie tylko strata ciepła, zalanie domu, ale również i zagrożenie życia. Co robić gdy zauważymy usterkę, aby nie doszło do postępowania awarii? Awarie na dachu to normalna rzecz – zdarzają się nawet w przypadku najlepiej wykonanej konstrukcji dachowej. Związane jest to przede wszystkim ze specyfiką samego dachu – to miejsce, które jest wyjątkowo narażone na trudne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, wiatr, śnieg czy również palące słońce. Pokrycie dachowe również ma swój termin przydatności, dlatego regularna inspekcja dachu jest konieczna. Co zrobić, gdy odkryjemy nieprawidłowości? Jak wygląda pierwsza pomoc dla dachu i czy papa dachowa to uniwersalny plaster na wszystkie dolegliwości? Co daje papa dachowa? Papa dachowa to jeden z najpopularniejszych elementów składowych…
Read More
Jak przygotować dom na sezon zimowy pod kątem dachu?

Jak przygotować dom na sezon zimowy pod kątem dachu?

My się zimy nie boimy, bo szczelne dachy robimy! Ale czy faktycznie szczelność dachu to klucz do tego, aby zima była komfortowa i bezpieczna? A może należy zadbać o coś jeszcze? Dach nad głową, szczególnie zimą to wydaje się być najważniejsza rzecz. Grunt, żeby nie kapało. Tymczasem dach zimą może być tak ochroną przed mroźną zmarzliną, jak i zagrożeniem dla naszego życia. Dlatego też przed sezonem dobrze się do zimy przygotować! Dom na zimę, czyli jak się do niej sprawnie przygotować? Zimą najmocniej odczuwamy zimno. I choć pogoda w wielu regionach Polski przypomina bardziej angielską, wciąż są krainy w których śniegu jest całkiem sporo, a mróz osiąga dawne -20. Ale nawet w centralnych regionach kraju może dojść do nagłych opadów, z którymi musimy sobie radzić. Przygotowując dom do zimy musimy…
Read More
Jak często należy kontrolować uszczelnianie komina?

Jak często należy kontrolować uszczelnianie komina?

Sprawny komin to nie tylko niższe koszty ogrzewania, ale przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa. Kontrola powinna być przeprowadzana regularnie, aby jak najszybciej wychwycić problem. Ale co to w zasadzie znaczy regularnie? Stan uszczelnienia komina pełni kluczową rolę w zakresie naszego bezpieczeństwa. Odpowiada nie tylko za oszczędności w sezonie grzewczym, ale również i za prawidłowy przepływ spalin. Zaniedbanie uszczelnienia to duże ryzyko zatrucia czadem, którego nie da się ani zobaczyć, ani wyczuć. Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu, czyli obowiązkowe przeglądy Przepisy prawa nie bez powodu zmuszają nas do regularnych kontroli. Mają one przede wszystkim wychwycić nieprawidłowości, które mogą wpłynąć na nasze bezpieczeństwo. To zarówno błędy w instalacji elektrycznej, odpowiednia wentylacja, jak i uszczelnienie komina. To, jak często powinny być wykonywane poszczególne przeglądy zależy oczywiście od konkretnej instalacji. Niektóre wymagają regularnego sprawdzania dwa razy…
Read More
Czym grozi zaniedbanie uszczelnienia komina?

Czym grozi zaniedbanie uszczelnienia komina?

Komin to bardzo niedoceniany element domowej konstrukcji. Po odbiorze budynku bardzo często zapominamy o jego istnieniu, ciesząc się ciepłem dobywającym się z kominka. Tymczasem zaniedbanie uszczelnienia komina może mieć poważne konsekwencje – nie tylko dla naszego mienia, ale przede wszystkim dla zdrowia. Regularne czyszczenie i sprawdzanie sprawności komina to rzecz, która regulowana jest prawnie. Nawet w domach wielorodzinnych przegląd wentylacji jest obowiązkowy dwa razy do roku. W przypadku domów jednorodzinnych robimy to wtedy, gdy nam się po prostu przypomni. To błąd, bowiem regularne sprawdzanie stanu komina ma wpływ tak i na nasze zdrowie, jak i na ewentualne ubezpieczenie. Komin – część dachu czy fundamentów? Komin jest dość specyficznym elementem budynku – zaczyna się u jego podstaw, a kończy ponad dachem. Kominy są nieodłącznym elementem budynków od zarania dziejów, najczęściej były…
Read More
Co zrobić, gdy dach przecieka podczas ulewy?

Co zrobić, gdy dach przecieka podczas ulewy?

Nieszczelny dach to wbrew pozorom dość powszechny problem. Może to być wynikiem źle ułożonego dachu, ale też i drobnych usterek, które nie zostały naprawione na czas. Przecieki mogą być też dość sugestywnym znakiem, że czas na nowe poszycie dachowe. Co jednak zrobić, aby zabezpieczyć się na tu i teraz? Opady deszczu są największym sprawdzianem dla naszego dachu. Im mocniejsza ulewa, tym większa szansa na przeciek, choć i długotrwałe drobne opady mogą dać nam podgląd na to, gdzie nasz dach jest nieszczelny lub wymaga naprawy. Dlaczego dach przecieka? Konstrukcja dachowa jest dość skomplikowana. To nie tylko szkielet, izolacja i pokrycie dachowe. Dach pokryty jest również odpowiednimi zabezpieczeniami, takimi jak membrana czy papa, dzięki czemu ryzyko przecieku jest bardzo minimalne, ale nie oznacza to, że to niemożliwe.  Nieszczelność dachu to sygnał, że…
Read More
Czy każda usterka dachu wymaga natychmiastowej naprawy?

Czy każda usterka dachu wymaga natychmiastowej naprawy?

O tym, jak ważny jest dach możemy się przekonać nie tylko z autopsji, ale również etymologii języka polskiego. Zapewnia nam on komfort i bezpieczeństwo, jest synonimem domu i jego ciepła. Dlatego też tak ważne jest to, aby pozostał w dobrym stanie. Czy musimy jednak naprawiać każdą usterkę i to jeszcze w trybie ekspresowym? Pokrycie dachowe na przestrzeni wieków ewoluowało – od gałęzi i liści, poprzez strzechę, dachówki ceramiczne, cementowe, aż po płyty włóknocementowe. Zmiany na pewno nie dobiegły końca, bo wraz z rozwojem technologii pojawiają się nowe i tańsze rozwiązania, nierzadko nawet coraz lepsze. Każde z tych pokryć ma swoje unikalne właściwości i różną żywotność, którą przedłużamy właściwą konserwacją. Który dach wymaga pilnej naprawy gdy dojdzie do usterki? Dach dachowi nierówny Wiele rozwiązań dachowych, które są dostępne na rynku, sprawia…
Read More