Hydroizolacja za pomocą gumy w płynie – Jak przygotować dach?  

Jednym z najważniejszych aspektów w kontekście utrzymania trwałości i bezpieczeństwa budynku jest odpowiednia hydroizolacja dachu. Tę możemy uzyskać sięgając po płynną membranę dachową (tzw. guma w płynie na dach ), która jest nowoczesnym materiałem hydroizolacyjnym przeznaczonym do długotrwałej ochrony różnych typów dachów.

Przygotowanie dachu

Płynne membrany dachowe są trwałe, a zarazem łatwe i wygodne w aplikacji. Ich montaż nie wymaga użycia otwartego ognia, ani demontażu wcześniejszego pokrycia dachowego. Można je z powodzeniem aplikować na znajdującą się na dachu papę. Warto jednak pamiętać o tym, że na trwałość hydroizolacji wpływa odpowiednie przygotowanie powierzchni. Jak w takim razie przygotować dach pod gumę w płynie?

Jak działa guma w płynie?

Zanim skoncentrujemy się na odpowiedzi na pytanie o sposób przygotowania powierzchni pod aplikację membrany, przybliżmy nieco ideę i zastosowanie płynnych membran dachowych. Płynne membrany dachowe są zazwyczaj tworzone na bazie zaawansowanych polimerów, takich jak poliuretan i polimocznik. Po nałożeniu na dach, składniki te reagują, tworząc trwałą, elastyczną powłokę, która doskonale przylega do podłoża. Ta elastyczność jest kluczowa, ponieważ pozwala membranie na rozszerzanie się i kurczenie wraz ze zmianami temperatury, co zapobiega pęknięciom i uszkodzeniom powłoki.

Zastosowania płynnych membran dachowych

Płynne membrany dachowe są wszechstronne i mogą być stosowane na różnych rodzajach podłoży, w tym na papie, gontach, betonie, blasze, membranach PVC oraz pianie PUR. Są odpowiednie zarówno do dachów płaskich, jak i spadzistych, co czyni je idealnym rozwiązaniem zarówno w nowym budownictwie, jak i przy renowacji starych dachów.

Przygotowanie podłoża pod gumę w płynie

O skuteczności i trwałości hydroizolacji dachu wykonanej za pomocą płynnej membrany odpowiada przygotowanie podłoża. Odpowiednie przygotowanie podłoża jest niezbędne do tego, aby zapewnić optymalną przyczepność i wydajność membrany.

W celu odpowiedniego przygotowania podłoża pod membranę należy:

  • Oczyścić powierzchnie

Z dachu należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia, takie jak kurz, brud, oleje, tłuszcze oraz luźne fragmenty materiału. W przypadku znaczącej degradacji poprzedniego pokrycia dachu warto rozważyć demontaż jego resztek.

  • Naprawić uszkodzenia

Membranę najlepiej aplikować na równą i gładką powierzchnię, dlatego przed rozpoczęciem jej nakładania należy wypełnić wszelkie pęknięcia, dziury czy ubytki.

  • Zagruntować powierzchnię

W zależności od rodzaju podłoża i specyfikacji wybranej membrany, konieczne może się okazać zagruntowanie powierzchni. Gruntowanie poprawia przyczepność membrany i zapewnia lepsze wiązanie z podłożem. Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem dotyczącym korzyści z zastosowania gumy w płynie do hydroizolacji dachu.

Należy przy tym pamiętać, że warunki pogodowe mogą mieć znaczący wpływ na proces aplikacji i utwardzania membrany. Idealne warunki do aplikacji membran to sucha, bezdeszczowa pogoda z umiarkowaną temperaturą. Należy unikać aplikacji w bardzo wysokich lub niskich temperaturach, a także w czasie deszczu lub silnego wiatru.